26.09.2023

 

Eile lõppesid Viljandis toimunud 29 Euroopa meistrivõistlused ja 12 noorte Euroopa meistrivõistlused allveeorienteerumises. Võistlused olid korraldatud Spordiklubi Fortuna & sõprade poolt. Kuidas see kõik sai alguse ja möödus? Sellest kohe ka räägime.  Võistlused ise olid väga huvitavad ja tulemuste rikkad-õige oleks kirjutada iga päev tulemustest, kuid meeletu tempo tõttu, teeme nüüd ühe suure kokkuvõtte.

Aastal 2019 sai Eesti Allveeliit loa korraldada võistlused Eestis. 2020 aastal aga pidime kahjuks või õnneks lükkama võistlused 2021 aastaks. Ka see aasta oli pingeline, sest olukord seadis ette mitmeid piiranguid korraldamisele. Võistlustel osalesid kokku 8 euroopa riigi sportlased, kokku üle 85 osaleja. Kuigi võib öelda, et võistlejaid ei olnud meeletult palju, kuid see ei muutnud üldse olukorda- sest sõltumata võistlejate arvust, peab ikkagi tegema kõiki samu ettevalmistusi.

Juba suve alguses oli selge, et võistluste läbiviimine saab olema keeruline. Kuid sellel hetkel tekkis meil ka esimene positiivne uudis- meie suur sõber Pille Näks, küsis kas soovime abi võistluste korraldamisel? Jah loomulikult soovisime, kuid tollel hetkel me ei teadnud veel kui palju aitab meid Pille. Enne võistlust oli meil mingi hetk küsimus-miks me seda teeme? Kuna oli näha, et see on aega ja jõudu nõudev ettevõtmine. Nüüd kui võistlused on korraldatud ja palju unetuid öid läbielatud vaatame tagasi ja mõtleme, et tegelikult võiks tulevikus korrata =). Kuid poleks meil super tiimi, ei parimat tiimi, siis ilma nendeta me poleks hakkama saanud.

Kes aga olid need inimesed, kes motiveerisid ka mind ja tegid selle võistluse mälestusväärseks ja eriliseks kogemuseks? Kõige pealt tuleb au anda meie ajamõõtjatele: Johanna Maria Randma, Sandra Näks, Johanna Johanson, Alina Reinmäe ja Jaanika Rahuküla-Võsokovski. Tüdrukud tegid pingelist tööd, kus pidi vihmastes ja rasketes oludes kahe käega korraga võtma aega sportlasel, kes ujus järve keskel lainetes ja lisaks veel arusaama milline neist sportlastest on Sinu oma, ning samal ajal „kolmanda käega“ suhtlema veel raadiosaatja teel paadikohtunikkega.

Samal ajal olid paadis meie kangelased: Angelika Izosina, Elisabeth Vahtras, Eliis Turvas, Gregory Kibus, Airis Toimla, Daniel Zmogin ja ka mõned teised kohtunikud. Meie noorsportlased pidid olema päevas 6 tundi lõpmatu paduvihma ja 10 kraadise õhutemperatuuri käes läbimärgadena ja tegema oma tööd. Vahetevahel pigistati oma läbimärgasi kindaid ja seejärel pandi need uuesti kätte, et tõsta lipp kõrgele. Vaatamata karmidele ilmaoludele ei kuulnud ma ühtegi virisemist ega kurtmist-tööd oli vaja teha ja tööd tehti- kummardus Teile.

Samal ajal olid kaldal ka meie sõbrad teistest klubidest- Argo treener Margarita Berezevskaja toimetas finiši kohtunikuna kaldal ja Eesti üks andekamaid noorsprintereid Aleksei Popov oli paadis aitamas paadikohtunikke. Meie aga üks silmapaistvamaid tuleviku arste ja hea sõber Kohtla Järve Veespordiklubis Maria Nazarova- ületas meie kõikide ootusi. Me teadsime, et Ta on vaimukas ja teadsime, et on ka sõbralik, aga see kuidas ta kutsus välja välisriikide sportlasi ja eriti see kuidas Ta lõbustas rahvast kui meil oli paanika olukord autasutamisel- see ei unune kunagi- Maria on parim võistluste kommentaator.

Kuid olid veel mõned inimesed ilma kelleta me põleks iial hakkama saanud. Stanislav Pearnberg, Mikk Tiidemann, Laur Nappus ja Martin Siller. Need neli meest on eeskujuks oma töökusega kõigile. Kui Laur alustas päeva enne kella 6 hommikul, siis oli terve päeva kompressori juures ja õhtul tuli veel appi meile. Martin veetis päeva DJ puldis ning fotokaamera taga, Mikk ja Stas olid terve päeva paadis ja aitasid kohtunikke vees. Kui õhtul kella 18 paiku sai võistluspäeva läbi, siis heal juhul said neli vägevat korra süüa ja algas järgmise päeva distantsi ettevalmistamine. Esimesel päeval olime paatidega järvel kuni kella 23.30 ni. Kui mõni päev lõpetasime varem kui 22:00, siis tundus, et täna oli eriti lühike päev. Au neljale mehele- olete eeskujuks kõigile, kui töö on vaja ära teha, siis on vaja ära teha sõltumata üks kõik millest.

Lisaks olid meie meeskonnas veel Pille Näks ja Jaanika Rahuküla-Võsokovski. Need kaks inimest olid igal pool ja tegid kõike. Ükskõik mis ülesanne oli vaja teha- see sai tehtud. Oli vaja valmistada ette autasutamist- siis Jaanika triikis lippe kuni poole kolmeni öösel. Oli vaja ühe päevaga korraldada ümber kogu võistlejate testimise süsteem- siis Pille tegi selle ära. Öeldakse, et asendamatuid inimesi ei ole olemas- ja see on tõsi, kuid mõnesid inimesi asendada on üliraske. Ilma Teieta (Pille ja Jaanika) oleksin mina juba ammu plahvatanud. Südamlik aitähh Teile.

Mina olen kindel, et meil oli parim meeskond kellest võib unistada- see oli unustamatu nädal meie kõigi jaoks.

Kui aga rääkida tulemustest- siis ka siin on keda kiita. Esimesel võistluspäeval üllatasid Carmel Uibopuu ja Georg Veevo, kes saavutasid noorte kaardiharjutuses 2 koha.

Carmeli etteaste oli väga tugev ka järgmistel päevadel. 2018 aasta Euroopa noorte meister näitas oma tugevaid külgi ka kodu järves. Tähe harjutuses saavutas Carmel teise koha. Tsoonide ja paralleelide ujumises aga ei olnud Carmelil ühtegi võrdset konkurenti- Carmel tuli kahekordseks Euroopa noorte meistriks. Poiste seas üllatas Georg Veevo, kes suutis püsida konkurentsis nii tsoonide kui poiharjutuses. Ann Ly Maiki Parts näitas suurepärast kiirust tsoonide ujumises ja orienteerumise oskust poi ujumises.

Viimasel päeval aga üllatas naiskond koosseisus Anastassia-Anna Kunitsõna, Carmel Uibopuu, Ann Ly Maiki Parts ja Anna Võsokovski, kes võitsid täiskasvanute arvestuses pronksmedali.

Mehed, koosseisus: Vladimir Kunitsõn, Nikolai Tover, Georg Veevo ja Anton Merezhko tulid neljandaks. Vladimir oli neljas ka tähe harjutuses ja tsoonides ning viies täheujumises. Nikolai sai 6 koha täheujumises ja jagas 4 kohta paralleelide ujumises.

Nüüd on võistlused peetud, aeg natuke järele mõelda ja alustada ettevalmistust uueks aastaks. Siin pean ka ette ära vabandama kõikide lapsevanemate ees, kes ootab vastust oma e-postile või pole saanud veel uue hooaja graafikuid- need tulevad kohe varsti.